Dieta dla cukrzyka – jak powinna wyglądać?

Cukrzyca typu 2 należy do grupy chorób cywilizacyjnych i może dotknąć ludzi w praktycznie każdym wieku. Jej leczenie wymaga zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych, w czym może pomóc nam dietetyk kliniczny. Dieta musi być ukierunkowana na zmniejszenie nagłych skoków poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu, uda się nie tylko poprawić stan zdrowia, ale jednocześnie zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycowych i wpłynąć na lepsze samopoczucie. Jak wygląda to w praktyce?
Dieta cukrzycowa – główne założenia
W tym miejscu należy zaznaczyć, że sposób żywienia dla osób cierpiących na cukrzycę typu 1 i 2 jest praktycznie identyczny. W pierwszym przypadku niezbędne jest jednak jednoczesne podawanie insuliny, z kolei w drugim nie zawsze jest to konieczne. Podstawą jest ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów do 45% wartości energetycznej diety, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Najlepiej jest wybierać te zaliczane do grupy węglowodanów złożonych, które są jednocześnie bogate w błonnik. Kolejną kwestią jest wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym lub średnim. Dietetyk kliniczny zaproponuje nam zatem jadłospis bazujący m.in. na warzywach i produktach pełnoziarnistych. Oprócz tego, należy spożywać naturalny nabiał i jego przetwory, mięso oraz ryby.
Czego powinny unikać osoby z cukrzycą?
Kluczową kwestią jest maksymalne ograniczenie cukrów prostych i nieprzekraczanie 10% wartości energetycznej diety. Co za tym idzie, z jadłospisu należy wyeliminować cukier, różnego rodzaju słodziki, słodycze oraz słodkie napoje. Stanowią one źródło pustych kalorii i nie dostarczają żadnych wartościowych składników. Jeśli chodzi o owoce, należy unikać tych z dużą ilością fruktozy, czyli dojrzałych bananów, daktyli, arbuzów, winogron i gruszek. Dietetyk kliniczny może jednak zalecić nam spożywanie takich owoców jak grejpfrut czy czereśnie, które wyróżniają się niższym indeksem. Należy wyeliminować z jadłospisu również słodkie wypieki cukiernicze oraz fast foody.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
! Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.