Design z czasów PRL wraca do łask

Kiedyś kojarzone z biedą i ciężkimi czasami PRL-u były wyrzucane na śmietnik lub trafiały na strych, lub do piwnicy. Dziś meble z czasów PRL zaczynają się cieszyć coraz większą przychylnością i zyskują nowe życie. Skąd taka popularność stylu retro? Dlaczego design z czasów PRL podbija nasze serca i wnętrza? Co warto wiedzieć o powstających w tamtych czasach meblach?
Co wyróżnia meble z czasów PRL
Czy tylko sentyment do minionych czasów jest przyczyną wielkiej popularności mebli z czasów PRL? W zalewie mebli z sieciówek, gdy trudno znaleźć coś ciekawego i niecodziennego wiele osób zaczęło poszukiwać innych rozwiązań. Krążąc po pchlich targach, kupowali tanie i dość łatwo dostępne meble z okresu PRL, których jeszcze niedawno chętnie się pozbywano. Wiele młodych osób zaczęło jednak dostrzegać ich wyjątkowość.
Choć nie był to łatwy okres w dziejach kraju, meble były wykonywane z dobrej jakości drewna, a nie tak popularnej dziś sklejki. Projektowane przez doświadczonych artystów z myślą o wnętrzach, w których się będą znajdować, czyli niedużych mieszkaniach w bloku. Łączą więc prostą i estetyczną formę z funkcjonalnością i dbałością o wykonanie. Dzięki temu niezależnie, czy trafią do niewielkiego mieszkania w bloku, czy też dużego domu prezentują się doskonale.
Kolejną ich zaletą jest uniwersalność. Doskonale pasują zarówno do nowoczesnych wnętrz w stylu industrialnym, skandynawskim, jak i retro, czy eklektycznym. Wystarczy zmienić obicie fotela, czy krzeseł, by doskonale się prezentowały w nowoczesnej przestrzeni. Stanowią również świetne uzupełnienie w połączeniu z designerskimi meblami do salonu https://furniro.pl/doskonale-meble-do-salonu/.
Najpopularniejsze meble z czasów PRL
Niektóre modele mebli z czasów PRL cieszą się obecnie dużą popularnością. A ich formy są doceniane przez projektantów nowego pokolenia i znawców sztuki designu. Najlepsze projekty z tamtych czasów są prezentowane nawet na wystawie stałej Muzeum Narodowego w Warszawie, w Galerii Wzornictwa Polskiego. Są tam między innymi fotel tulipan Teresy Kruszewskiej, krzesło muszelka oraz sprzęty domowe, szkło oraz ceramika.
Do wyróżniających się modeli mebli z tamtego okresu zalicza się również fotele Chierowskiego 366 – nieduże, lekkie i bardzo wygodne foteliki, na które bez trudu znajdzie się miejsce nawet w ograniczonej przestrzeniach. Fotel Lisek – projektanta Henryka Lisa, jest nieco większy i równie wygodny, a jednocześnie prosty i elegancki w swej formie.
Nie tylko krzesło Muszelka zalicza się do kultowych projektów. Są nimi również krzesła Grzybki projektu Romualda Hałasa, jak i patyczaki. Oba modele doskonale pasują zarówno do jadalni, jak i salonu.
Miłośnicy tego okresu chętnie sięgają po długie komody zwane „jamnikami” wykonanymi z drewna na wysoki połysk, które są foremne, lekkie i pakowne.
To tylko część kultowych mebli z czasów PRL-u, po które chętnie sięgają współcześni projektanci wnętrz i miłośnicy stylu retro.
Wnętrze w stylu PRL – jak je urządzić
Meble z czasów PRL doskonale współgrają z nowoczesnym wyposażeniem, tworząc wnętrza o stylu eklektycznym. Jeśli jednak marzy Ci się salon w stylu retro, zobacz, jakie elementy są w nim niezbędne.
Klimat w stylu lat 70, pomogą Ci przywołać kolorowe tapety. Najlepiej z wyraźnym, powtarzalnym kolorowym, prostym wzorem, np. geometrycznym. Nie powinny jednak pokrywać wszystkich ścian, a stanowić jedynie element ozdobny. Choć takie rozwiązanie jest bardziej współczesne, doskonale pasuje do klimatu retro. Kolorowa tapeta i klasyczne meble z czasów PRL świetnie współgrają z podłogą pokrytą klasycznym parkietem, jak i drewnianymi panelami czy deskami.
Co jeszcze wprowadzi klimat do wnętrza w stylu retro? Oczywiście odpowiednie dodatki.
Ciekawe dodatki z czasów PRL
O stylu wnętrza decydują nie tylko meble, czy kolor ścian. Niezbędne są również właściwe dobrane dodatki. Na pewno atmosferę tamtych czasów podkreślą plakaty pochodzące lub nawiązujące stylistycznie do tamtego okresu.
Bardzo charakterystyczne i ciekawe były wyroby z ceramiki oraz szkła. Obecnie wiele z nich zaczyna osiągać naprawdę wysokie ceny tak jak porcelanowe figurki z Ćmielowa, czy szkło projektu prof. Horbowego. Miłośnicy tamtych czasów z pewnością znajdą wiele ciekawych dodatków na pchlich targach, często po bardzo okazyjnych cenach. Szklanki, dzbanki, talerze, czy zestawy deserowe, ustawione w przeszklonych regałach z tamtego okresu z pewnością nadadzą wnętrzu oryginalnego charakteru.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany