Czy można opuścić dom seniora podczas pobytu?

Opieka nad seniorem to kompleksowe działania, które mają zapewnić starszej osobie komfort i bezpieczeństwo. Organizacja „życia” prywatnych domów opieki społecznej może różnić się w zależności od ośrodka. Jak wygląda tam kwestia opuszczania domu?
Opuszczanie dom pomocy społecznej
W niektórych przypadkach brak opieki może zagrażać seniorowi. Tak jest np. gdy osoba starsza cierpi na choroby psychiczne, otępienne lub ma ograniczoną mobilność. Poszczególne domy pomocy społecznej określają w regulaminach konkretne reguły, dotyczące przyjmowania osób, organizowania zajęć seniorów, organizacji życia w domu oraz opuszczania ośrodka. Takie miejsca mają więc jasno określone zasady, jak wygląda wychodzenie poza teren domu, w jaki sposób zgłaszać tę chęć oraz jak przebiega cały ten proces.
Domy pomocy społecznej zobowiązane są do tego, żeby świadczyć seniorom konkretne usługi:
- bytowe
- edukacyjne
- wspomagające
- opiekuńcze
Do usług bytowych można zaliczyć zapewnienie bezpiecznego i komfortowego miejsca do życia. Edukacja oraz organizacja czasu wolnego obejmuje np. zatroszczenie się o to, żeby starsze osoby mogły w ciekawy i angażujący sposób spędzać czas wolny oraz integrować się z pozostałymi mieszkańcami. Usługi wspomagające to np. rehabilitacja. Takie miejsca jak np. dom pomocy społecznej Magnolia, działający w Łaniewie, oferuje swoim mieszkańcom dostęp do sali rehabilitacyjnej, z której można korzystać pod okiem specjalisty. W kontekście opuszczania domu istotna jest ostatnia funkcja – opiekuńcza.
Całodobowa opieka dla osoby starszej
Niektórzy seniorzy mogą mieć ograniczoną możliwość opuszczania domu opieki, wynikającą np. z ubezwłasnowolnienia. Taką możliwość może ograniczyć również zaświadczenie lekarskie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że również w przypadku pozostałych osób stosowane są konkretne zasady opuszczania ośrodka.
W części miejsc praktykuje się samodzielne wyjścia, wyjścia z rodziną czy wspólne grupowe wycieczki. Wiele zależy od stanu starszej osoby, zaleceń lekarza, ewentualnych ograniczeń prawnych oraz polityki samego miejsca. Tutaj należy również zaznaczyć, że niektóre ośrodki mogą skupiać się na konkretnym rodzaju pacjenta (np. z konkretnym typem zaburzeń lub o określonym stopniu sprawności psychoruchowej). Kwestia opuszczania domu jest więc bardzo zniuansowana.
Jeśli chodzi o organizację funkcjonowania domu pomocy społecznej, warto przede wszystkim porozmawiać z osobami zarządzającymi, skonsultować się z lekarzami oraz odwiedzić ośrodek. W prywatnych domach rodzaj oferowanej opieki, wsparcie seniora oraz opuszczanie miejsca są tak zaplanowane, żeby starsza osoba mogła czuć się komfortowo, cieszyć się domową atmosferą przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem powinien być więc kontakt z domem, zapoznanie się z obowiązującym regulaminem i przedyskutowanie sytuacji seniora, z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb i ewentualnych ograniczeń.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany