Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychoterapeuty – w jakich problemach można zwrócić się po pomoc?

W dzisiejszym świecie na dzieci i młodzież czyha wiele uzależnień i problemów, z którymi trudno poradzić sobie bez wsparcia specjalisty. Kiedy warto skontaktować się z psychoterapeutą?
Zaburzenia odżywiania
Anoreksja i bulimia to zaburzenia odżywiania, które bardzo często dotyczą nastolatek. Zdarza się, że z takimi problemami zmagają się nawet dziewczynki przed 15 rokiem życia. Nieleczone choroby mogą przynieść bardzo poważne konsekwencje, dlatego wsparcie specjalisty w leczeniu zaburzeń odżywiania u dzieci stanowi aspekt priorytetowy.
Anoreksja to jadłowstręt psychiczny. Dotyka osób, dążących do zmniejszenia masy ciała i utrzymania jej na bardzo niskim poziomie. Schorzenie może prowadzić do zmian hormonalnych, problemów związanych z układem pokarmowym, a w skrajnych przypadkach zagraża życiu.
Natomiast bulimia związana jest z epizodami chorobliwego objadania się, po których następują zachowania kompensacyjne w postaci np. głodówki czy wywoływania wymiotów. Schorzenie wywołuje uczucie zmęczenia, bóle głowy, arytmię, zaburzenia miesiączkowania, suchość skóry, zaparcia, bóle brzucha, a nawet zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego, które może zakończyć się zgonem.
Uzależnienie od komputera i cyberprzemoc
Pomoc psychoterapeuty może być niezbędna po rozpoznaniu pierwszych objawów związanych z uzależnieniem od komputera. Jeżeli dziecko spędza wiele godzin przed ekranem, a kontakt z wirtualnym światem wywołuje agresywne zachowania, można mówić o nałogu.
Do konsekwencji uzależnienia od komputera u dzieci należy zaliczyć zaniedbywanie obowiązków szkolnych i relacji społecznych czy zaniechanie aktywności związanych z dotychczasowymi zainteresowaniami. Ponadto mogą pojawiać się bóle kręgosłupa, migreny, problemy ze wzrokiem, a w poważnych stadiach uzależnienia dochodzi nawet do napadów padaczki i wycieńczenia organizmu.
Z uzależnieniem często związana jest cyberprzemoc, która może spotkać dziecko podczas surfowania w sieci. Internetowy hejt przybiera formę wyzwisk, szantaży, publikacji kompromitujących ofiarę materiałów, nękania czy włamań na pocztę elektroniczną. Działania te mogą doprowadzić to zaniżenia samooceny, napadów lękowych, a nawet depresji.
Uzależnienia od alkoholu i narkotyków
Młodzież bardzo często próbuje uciec od problemów, sięgając po alkohol i narkotyki. Konsekwencje takiego zachowania bywają tragiczne. Pierwsze symptomy występowania nałogu można łatwo pomylić ze zwyczajnym zmęczeniem, gdyż dotyczą problemów z pamięcią i koncentracją.
Środki psychoaktywne mają wpływ na wygląd osoby uzależnionej. W przypadku narkotyków mogą pojawić się zaczerwienione twardówki, a także zwężone lub poszerzone źrenice. Niekiedy dochodzi do permanentnego kataru, obniżenia łaknienia czy spadku masy ciała.
Zarówno alkohol, jak i narkotyki prowadzą do poważnych problemów ze zdrowiem i potrafią niszczyć relacje społeczne. Szybki kontakt z psychoterapeutą będzie więc na wagę złota.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
! Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.