Co to jest ubezpieczenie majątkowe firm transportowych?

Prawie każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą o charakterze produkcyjnym bądź handlowym, korzysta z usług transportowych. Transport towarów i surowców jest niestety narażony na nieprzewidziane zdarzenia, które mogą zadziać się w trakcie przewożenia ładunków poza i przez nasz kraj. Magazyny wciąż rosną tak samo, jak rośnie pojemność ładunków, w jaki zatem sposób można zabezpieczyć towar przed takimi niespodziewanymi zdarzeniami? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie ubezpieczenie majątkowe firm transportowych.
Ubezpieczenie daje bezpieczeństwo
Przedmiotem ubezpieczenia w ramach majątku są rzeczy, których wartość można oszacować w pieniądzu. Mogą z niego skorzystać zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe, jak i usługowe. Wszyscy ci, którzy systematycznie korzystają z transportu towarów drogą lądową, śródlądową, morską, kolejową, czy też lotniczą.
Nie tylko przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność produkcyjną lub handlową, mogą skorzystać z ubezpieczenia. Ochrona obejmuje również firmy transportowe, które w ramach ubezpieczenia majątkowego chcą zabezpieczyć również towary klientów. Ubezpieczenie majątkowe firm transportowych zabezpiecza cały proces transportowy – od załadunku, przez całą trasę, aż po rozładunek.
Polisa chroni towar przed utratą, uszkodzeniem, zniszczeniem lub kradzieżą, a także zabezpiecza go przed innymi, losowymi zdarzeniami, takimi jak:
- siły natury, czyli grad, pożar, powódź i tym podobne (pełna lista w OWU),
- wypadki w transporcie bez względu na to, jakie by one nie były,
- uszkodzenia towaru przy załadunku,
- uszkodzenia towaru przy rozładunku,
- kradzież, włamanie, wandalizm.
Czy ubezpieczenie czegokolwiek nie obejmuje?
Ubezpieczenie majątkowe firm transportowych dotyczy zniszczenia towarów z przyczyn niezależnych od właściciela. Wcale nie dziwi więc fakt, iż każda szanująca się firma produkcyjna bądź handlowa korzysta z takiego ubezpieczenia mienia w transporcie. Niemniej jednak, jak to bywa w ubezpieczeniach, wyróżnia się również wyjątki, które nie podlegają ochronie. Firmy transportowe precyzyjnie określają wyłączenia z odpowiedzialności, w związku z tym, do takich wyłączeń można zaliczyć między innymi takie towary, jak: żywe stworzenia, wyroby z metali takich jak złoto, srebro, czy platyna, gotówka, sprzęt wojskowy i materiały niebezpieczne oraz dzieła sztuki. Ubezpieczenie nie obejmuje również towarów, które są niekompletne lub uszkodzone od początku.
To samo tyczy się również takich spraw jak zły załadunek. Ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy za szkodę również wtedy, gdy właściciel okaże się niesamowitym flejtuchem i dopuści się zatrważającego niedbalstwa. Firma zlecająca ma obowiązek poinformowania organizatora procesu transportowego o właściwościach danego towaru – brak takowej może skutkować niemożliwością wypłacenia odszkodowania. Inną równie istotną sprawą, która uniemożliwia wydanie takiej refundacji, jest sytuacja, w której kierowca pojazdu był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, czy po prostu, gdy samochód lub inny pojazd okazał się niesprawny technicznie (może nie mieć przeglądu, ma wadliwe części, nie zapalają się wszystkie kontrolki i coś jest z nim nie tak).
Ubezpieczenie mienia w transporcie jest niezwykle ważne, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo towarom, które muszą niekiedy przebyć niesamowicie długą drogę z punktu A do punktu B. Ubezpieczyciel może dobrać odpowiednią ofertę do potrzeb klienta.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany