Co możesz osiągnąć dzięki automatycznemu ustalaniu cen w e-commerce? Kilka przykładów zastosowania

Ze względu na rosnąca konkurencję sklepy internetowe coraz częściej korzystają z możliwości, jakie daje dynamic pricing (repricing), czyli automatyczne ustalanie cen. Dzięki szerokiemu zastosowaniu dynamic pricing możesz realizować bardzo szeroko zakrojone cele, przed jakimi stawiasz swój biznes e-commerce. Dowiedz się, jakie korzyści niesie automatyzacja cen w e-commerce i poznaj kilka przykładowych reguł, według których system może zaproponować oferty Twojego sklepu.
Co zyskujesz dzięki dynamic pricing w swoim e-commerce?
Automatyzacja cen w sklepie internetowym to rozwiązanie, które pomaga ustalać ceny na poziomie, który będzie atrakcyjny dla klientów e-commerce, a jednocześnie przynieść odpowiednio wysoki zysk dla sklepu. Bez automatycznych narzędzi może być to trudne lub niemożliwe ze względu na dużą liczbę konkurencyjnych sklepów i cenowe działania konkurencji, np. podwyżki, obniżki czy działania promocyjne. Mogłoby okazać się, że przez długi czas będziesz zbierać dane, a na końcu okaże się, że są one już nieaktualne. Repricing pozwoli Ci dysponować zawsze aktualnymi danymi i reagować stosownie do realiów rynkowych.
Jakie reguły możesz ustalić w mechanizmie dynamic pricing?
Pierwsze, co może przyjść do głowy na myśl o powierzeniu ustalanie cen algorytmowi, to utrata kontroli nad polityką cenową własnego sklepu. Od razu musimy powiedzieć, że coś takiego nie będzie miało miejsca, ponieważ na początku zawsze ustalasz reguły, według których system ma ustalać ceny. Dlatego masz pewność, że nie zaproponuje on rozwiązania, które mogłoby negatywnie wpłynąć na opłacalność sprzedaży. Co więcej, do wyboru masz również opcję każdorazowego akceptowania propozycji cenowej, opracowanej przez system.
Kilka przykładów reguł, dzięki którym bezpiecznie i skutecznie zrealizujesz cele z dynamic pricing
- W zależności od swoich celów i polityki sprzedażowej na danej platformie, możesz ustalić, że algorytm powinien dążyć do osiągnięcia topowych pozycji, np. TOP3, w wybranym kanale sprzedaży, np. na Allegro czy Ceneo.
- Celem może być bezpośrednia rywalizacja z wybranym konkurentem.
- W regułach możesz ująć minimalne i docelowa wartości marży i narzutu kwotowego.
- W dynamic pricing możesz ustalić stopniowe obniżanie lub podnoszenie ceny w określonym czasu o wskazaną wartość procentową.
- Możesz pozwolić systemowi na obniżkę cen w przypadku wykrycia niskich zapasów danego towaru (automatyczne wyprzedaże).
To tylko kilka przykładów reguł, jakie możesz w mechanizmie dynamic pricing w trakcie wdrażania go w swoim sklepie internetowym. Monitoring cen z Dealavo może uzupełnić właśnie korzystanie z platformy do repricingu.
Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany