Cash flow – uniknij najczęstszych błędów.

Przygotowując sprawozdanie z przepływów pieniężnych, musimy pamiętać o tym, by było ono zgodne z przepisami ustawy o rachunkowości oraz zawierało wszystkie wymagane elementy.
Jakimi metodami sporządza się rachunek przepływów pieniężnych?
Cash flow obok bilansu i rachunku zysków i strat, to ważny element sprawozdania finansowego. Rachunek przepływów pieniężnych pozwala szybko oszacować potencjał danego przedsiębiorstwa, bo mamy tu do czynienia nie z wartościami szacunkowymi, a z faktycznymi przepływami pieniężnymi.
Aby zadbać o ten obowiązek, korzysta się z dwóch metod – bezpośredniej i pośredniej. Pierwszy sposób pozwala stworzyć zestawienie wpływów i wydatków, dzieląc je przy tym na odpowiednie grupy. W metodzie pośredniej pod uwagę bierze się natomiast zysk netto, a następnie wprowadza się odpowiednie korekty kosztów. Warto zaznaczyć, że obie te metody uznawane są za równoważne. Dają też identyczne wyniki.
Jaką strukturę ma cash flow?
Taka struktura w dużej mierze opiera się na podziale działalności na:
- operacyjną;
- inwestycyjną;
- finansową.
W każdej części należy uwzględnić wpływy, wydatki oraz przepływy pieniężne netto z działalności.
Część operacyjna to podstawowa działalność firmy. Mowa w tym przypadku po prostu o produkcji i sprzedaży usług oraz towarów. W działalności inwestycyjnej uwzględniamy natomiast nabywanie i zbywanie rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz inwestycje w nieruchomości. Do wpływów działalności inwestycyjnej zaliczymy m.in. dywidendy i udziały w zyskach oraz spłaty udzielonych pożyczek krótkoterminowych. Wydatki to m.in. udzielone pożyczki długoterminowe.
Za przepływy pieniężne z działalności finansowej uznajemy natomiast przychody i koszty, które wiążą się bezpośrednio z finansowaniem przedsiębiorstwa. Za wpływy uznamy tutaj m.in. kredyty, pożyczki i emisję dłużnych papierów wartościowych. Z kolei w części z wydatkami uwzględnimy nabycie udziałów, dywidendy, spłaty kredytów i pożyczek czy wykup dłużnych papierów wartościowych.
Sprawozdanie przepływów pieniężnych – jak się nie pomylić?
Nie da się ukryć, że przygotowanie cash flow to złożone działanie, wymagające od nas czujności, dokładności i świetnego orientowania się w aktualnych przepisach. Brak doświadczenia i pośpiech drastycznie zwiększają ryzyko pojawienia się błędu. Takich potknięć można jednak uniknąć, powierzając realizację sprawozdania z przepływów pieniężnych specjalistom, którzy pomogą nam się uporać z tym obowiązkiem w kilka dni lub w jedynie 48h! Jak w praktyce wygląda taka usługa?
Wystarczy, że prześlemy do ekspertów wymagane dokumenty (bilans, rachunek zysków i strat oraz notę dotyczącej ruchów środków trwałych i WNiP). Oprócz tego zostaniemy poproszeni o wypełnienie specjalnego formularza z danymi. Całą resztą zajmą się natomiast profesjonaliści. W ten sposób szybko uporamy się z realizacją cash flow i zyskamy pewność, że wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującym prawem. Pomoc w tym zakresie oferuje m.in. Kalkulator Księgowy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany