Aluminiowe drzwi zewnętrzne – design i funkcjonalność

Niegdyś aluminiowe drzwi zewnętrzne pojawiały się w firmach i obiektach użyteczności publicznej. Dziś stają się synonimem nowoczesności, designu oraz funkcjonalności, których oczekują także klienci prywatni. Choć wciąż chętnie są wybierane drzwi drewniane, aluminiowe odpowiedniki stały się dla nich mocną konkurencją. Jakimi właściwościami charakteryzuje się stolarka drzwiowa bazująca na aluminium? Dlaczego może być lepszym i mniej kosztownym wyborem niż tradycyjne drzwi z drewna?
Niegdyś aluminiowe drzwi zewnętrzne pojawiały się w firmach i obiektach użyteczności publicznej. Dziś stają się synonimem nowoczesności, designu oraz funkcjonalności, których oczekują także klienci prywatni. Choć wciąż chętnie są wybierane drzwi drewniane, aluminiowe odpowiedniki stały się dla nich mocną konkurencją.
Jakimi właściwościami charakteryzuje się stolarka drzwiowa bazująca na aluminium? Dlaczego może być lepszym i mniej kosztownym wyborem niż tradycyjne drzwi z drewna?
Aluminiowe vs. drewniane
Drewniana stolarka drzwiowa to trwałość na lata użytkowania. Ponadto naturalny surowiec cechuje się uniwersalną, a przy tym wciąż unikalną estetyką. Takie drzwi pasują do architektury dowolnego obiektu. Wpisują się w potrzeby domów lub firm klasycznych, bliższych klimatom retro, a także tych nowoczesnych i minimalistycznych. Choć to duży wydatek, rekompensuje go wspomniana trwałość.
Czym na tym tle wyróżniają się drzwi aluminiowe zewnętrzne? Przede wszystkim mniejszą wagą i grubością. Są zatem lżejsze i cieńsze, co oznacza większą wygodę użytkowania, szybszy i sprawniejszy montaż, a finalnie również niższe koszty wykonania stolarki drzwiowej. Nie brakuje im przy tym pożądanych parametrów, natomiast trwałością i wytrzymałością dorównują drewnianym odpowiednikom.
Udoskonalone procesy produkcji
Wielu użytkownikom trudno się przekonać do drzwi z aluminium, nie tylko ze względu na skojarzenia z surowym i mało estetycznym wykonaniem, najbardziej charakterystycznym dla obiektów firmowych. Kiedyś produkcja drzwi aluminiowych nie była tak precyzyjna i dobrze przygotowana, jak dziś. Tak wykonane produkty stawały się podatne na odkształcenia, uszkodzenia i wypaczenia. W budynkach mieszkalnych był to najbardziej niepożądany efekt.
Obecnie procesy produkcji są zdecydowanie bardziej nowoczesne, innowacyjne i udoskonalone technologicznie, podobnie jak stosowane materiały. Dzięki temu powstają drzwi z aluminium, które oferują ciekawą estetykę, wytrzymałość na długi czas nawet przy intensywnej eksploatacji, a także zminimalizowane ryzyko powstawania wypaczeń, uszkodzeń czy odkształceń.
Właściwości drzwi aluminiowych
Aluminiowa stolarka drzwiowa gwarantuje odporność na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Współcześnie produkowane drzwi na bazie tego materiału nie zmieniają swojej estetyki i nie tracą na trwałości pod wpływem działania silnego promieniowania słonecznego, wiatru, zanieczyszczeń, niskiej lub wysokiej temperatury oraz opadów.
Są ponadto sprawdzonym rozwiązaniem, gdy w grę wchodzi uzyskanie wnętrza o ograniczonym dostępie dźwięków napływających z zewnątrz. Aluminiowe drzwi zapobiegają zbędnej ucieczce ciepła, dzięki czemu sezon grzewczy staje się mniej kosztowny, a brak konieczności dogrzewania wnętrz to również mniej toksycznych związków dostających się do środowiska.
Dzięki podatności na kształtowanie drzwi z aluminium można zamówić w różnych wymiarach, nie tylko standardowych. To duży atut, ponieważ coraz więcej obiektów projektowanych jest wedle indywidualnego zamówienia, a nietypowe wymiary przestają być czymś nadzwyczajnym lub niemożliwym do zrealizowania.
Warto również wiedzieć, że aluminiowa stolarka drzwiowa wpisuje się w potrzeby zarówno budownictwa tradycyjnego, jak i inteligentnego.
Jak wybierać drzwi zewnętrzne z aluminium?
W pierwszej kolejności należy dopasować rozmiary do otworu drzwiowego. Minimalne wymiary zostały określone prawnie: jest to 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Gwarantują one zachowanie odpowiednich parametrów, komfort użytkowania, a także swobodne poruszanie się użytkowników czy też wnoszenie mebli, sprzętów AGD, itp.
Przy większych wymiarach, szczególnie nietypowej wysokości, warto rozważyć zamówienie drzwi, które poza aluminium będą uzupełnione o przeszklenia. Dzięki temu uda się zapewnić dostęp światła naturalnego do wnętrza. Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów, które ze względu na projekt lub lokalizację są dość ciemne wewnątrz.
Miłośnicy naturalnych surowców, w szczególności estetyki prezentowanej przez drewno, jednocześnie stawiający na trwałe i funkcjonalne rozwiązania, mogą wybrać drzwi aluminiowe, lecz uzupełnione o okleinę imitującą naturalny materiał. W jaki sposób będą się prezentować produkty o konkretnych wymiarach i wybranych elementach, można sprawdzić na stronie https://konfigurator.kobbe.pl/konfigurator/pl/.
Aby stolarka drzwiowa faktycznie współgrała z potrzebami odizolowania wnętrza obiektu od dźwięków z zewnątrz, a także ograniczała ucieczkę ciepła, należy zwrócić uwagę na dwa parametry: współczynnik Ud – im niższy tym lepiej – informujący o ryzyku ucieczki ciepła, oraz parametr dB będący na poziomie minimum 30, aby zapewnić ochronę przed hałasem.
Drzwi zewnętrzne można uzupełnić o dowolne systemy zabezpieczeń. Zwykle to kwestia indywidualnych potrzeb i wymagań odbiorców, przy czym obiekty położone na uboczu, daleko od drogi bądź innych domów, są zdecydowanie bardziej narażone na szkodliwe działanie intruzów, stąd klasa zabezpieczeń powinna być wyższa.
Ostatni element warty wzięcia pod uwagę to kierunek otwierania drzwi. Zaleca się, aby w blokach były one otwierane do wewnątrz, w domach zaś na zewnątrz.
Dopasowanie do architektury obiektu i aranżacji posesji
Stolarka drzwiowa to bardzo ważny element każdego obiektu. Poza funkcjonalnością i wytrzymałością nie należy pomijać kwestii estetyki. Nie chodzi bowiem jedynie o własne upodobania, lecz fakt, że drzwi są wizytówką domu bądź firmy. Powinny wpisywać się zarówno w architekturę danego obiektu, jak i aranżację przestrzeni go otaczającej.
Gdzie zamawiać?
Wśród sprawdzonych producentów znalazła się marka KOBBE. Firma, która zajmuje się zarówno produkcją, jak i montażem drzwi zewnętrznych, w tym aluminiowych. Oferta ta zasługuje na uwagę za sprawą produkcji w całości przeprowadzonej w Polsce, a także dzięki tworzeniu produktów o podwyższonej klasie bezpieczeństwa.
Wybierając w KOBBE można być pewnym realizacji indywidualnych projektów, nawet tych najbardziej nietypowych, z uwzględnieniem nowoczesnego designu, uniwersalnej estetyki i tak ważnych walorów funkcjonalnych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany