5 parametrów liczących się przy wyborze agregatu do małej firmy

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, którego zadaniem jest dostarczenie energii w odpowiednim miejscu i czasie. To zapasowe źródło prądu jest niezbędne do zapewnienia ciągłości funkcjonowania wielu odbiornikom. Na rynku jest wiele modeli. Aby właściwie dobrać agregat prądotwórczy, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów.
Zasilanie agregatu prądotwórczego
Najważniejszym elementem agregatu jest silnik spalinowy. W wyniku jego pracy wytwarzana jest energia w układzie prądotwórczym. Silnik powinien być na tyle wydajny, aby prądnica agregatu wytwarzała odpowiednią ilość prądu. Agregaty prądotwórcze napędzane są silnikami benzynowymi dwu- lub czterosuwowymi. Urządzenie napędzane jest ropą, benzyną, ale i gazem. Wybór agregatu zasilanego jednym z tych trzech rodzajów paliwa zależy od indywidualnych potrzeb firmy. Na potrzeby małego przedsiębiorstwa wystarczy agregat prądotwórczy zasilany benzyną. Jeżeli potrzeba urządzenia, które pracuje w trybie ciągłym, lepiej wybrać agregaty z silnikami Diesla. W sytuacjach szczególnych, w których istnieje zapotrzebowanie na prąd, dobrze sprawdzają się agregaty o mniejszej mocy z silnikami benzynowymi.
Jaka moc agregatu zasilającego?
Zanim zdecydujemy, jakiej mocy agregat prądotwórczy do firmy będzie najlepszy, trzeba znać odpowiedź na pytanie: jak często zamierzamy go używać? W tej kwestii warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w doborze agregatu prądotwórczego. Agregaty o większej mocy posiadają większe możliwości, można je bardziej eksploatować. Nadają się do intensywnej pracy w trybie ciągłym i zaopatrują w prąd większą ilość odbiorników. Na potrzeby małej firmy czy małego gospodarstwa domowego z powodzeniem wystarczy agregat prądotwórczy o mocy między 5 a 6kW. Moc agregatu musi być zawsze większa niż moc wszystkich urządzeń, które będą korzystać z energii generowanej w urządzeniu.
Jaki agregat wybrać – stacjonarny czy mobilny?
Do wyboru są agregaty prądotwórcze stacjonarne i przenośne. Ma to również związek z mocą urządzenia. Agregaty stacjonarne przeznaczone są do pracy w trybie ciągłym i zasilania większej ilości odbiorników. Jeżeli potrzebujemy agregatu od czasu do czasu, traktujemy go jako rezerwowe i zapasowe źródło energii, lepiej zdecydować się na model przenośny. W danej chwili można przewieźć lub przenieść urządzenie w odpowiednie miejsce i uruchomić. Agregaty prądotwórcze mobilne mają mniejszą moc i mogą zasilać mniejszą liczbę urządzeń, niż urządzenia stacjonarne wyposażone w silniki wysokoprężne.
Agregat jedno- czy trójfazowy?
Agregaty prądotwórcze jednofazowe posiadają mniejszą moc. Można nimi zasilać urządzenia w gospodarstwie domowym, korzystające z napięcia 1~230 V. Odbiorniki trójfazowe 3~400 V wyposażone są w silniki elektryczne o większej mocy, które montuje się w ogrzewaniu elektrycznym czy w podgrzewaczach wody. Przed wyborem agregatu należy wiedzieć, do jakich odbiorników zamierzamy wykorzystywać prąd wytwarzany agregatem. Jeżeli agregat ma obsługiwać zarówno urządzenia jedno- i trójfazowe, lepiej zaopatrzyć się w agregat 3~400 V. Szukając odpowiedniego agregatu na wynajem warto odwiedzić https://dzwigamy.com/agregat-pradotworczy/
Poziom hałasu agregatu prądotwórczego
Agregaty generują zazwyczaj wysoki poziom hałasu, pomiędzy 90 a 100 dB. Jest to hałas podobny do przejeżdżającego motocyklu. Można jednak znaleźć na rynku agregaty prądotwórcze o niższym poziomie hałasu (do 75dB). Są nieco droższe, ale za to pracują ciszej. W przypadku umiejscowienia urządzenia wewnątrz budynku, w którym na co dzień przebywają i pracują ludzie, ma to duże znaczenie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany