3 najważniejsze różnice między malowaniem proszkowym, a malowaniem tradycyjnym

Malowanie proszkowe to metoda powszechnie stosowana w wielu gałęziach przemysłu. Wciąż padają jednak pytania, czym się ono tak naprawdę różni od malowania tradycyjnego i kiedy warto je stosować. Dlatego przedstawiamy trzy podstawowe różnice między tymi metodami.
1
Pierwszą i podstawową różnicą pomiędzy malowaniem proszkowym, a malowaniem tradycyjnym, jest rodzaj farby, którą stosuje się w przypadku obydwu tych metod. Jeśli chodzi o malowanie proszkowe, zwane również malowaniem na sucho, nanosi się specjalistyczny proszek na przedmiot przeznaczony do malowania. Następnie wkłada się ten przedmiot do pieca, gdzie w temperaturze od 140 do 200 stopni Celsjusza powłoka jest utwardzana. Z kolei w malowaniu tradycyjnym, zwanym również malowaniem na mokro, wykorzystuje się zwykłą, płynną farbę, którą nanosi się na malowany przedmiot, gdzie ta zasycha.
2
Drugą i niezwykle ważną różnicą pomiędzy tymi dwiema metodami są właściwości, których farba nabiera już po zakończeniu procesu malowania. Malowanie proszkowe sprawia, że powierzchnia przedmiotów jest dokładnie i równomiernie pokryta materiałem, który po wyjęciu z pieca zyskuje zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy substancje chemiczne. Niestety przedmioty malowane w sposób tradycyjny wykazują większą tendencję do złuszczania się pod wpływem oddziaływania warunków atmosferycznych. Są bardziej podatne na uszkodzenia i odpryski, a także mniej estetyczne, ze względu na sposób nałożenia farby. W skrócie, malowanie na sucho gwarantuje większą trwałość.
3
Trzecią i niemniej ważną różnicą pomiędzy malowaniem proszkowym, a malowaniem tradycyjnym, jest zastosowanie obu tych sposobów. Oczywiście zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, wachlarz możliwości jest bardzo szeroki. Malowanie proszkowe zyskuje jednak przewagę, kiedy trzeba dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a także w przypadku malowania skomplikowanych czy drobnych elementów. Do takich znacznie łatwiej dotrzeć i precyzyjnie zastosować specjalistyczny proszek, niż mokrą farbę.
Treść artykułu przygotowana we współpracy z lakiernią proszkową Max-Lack.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.